Yamaç Paraşütünden Safariye Pamukkale’de Eğlenceli Aktiviteler

Pamukkale’de Dolu Dolu Bir Tatil Sizi Bekliyor!

Pamukkale ve Denizli sadece Dünya Mirası Listesi içinde yer alan travertenleri ile değil yamaç paraşütünden safariye kadar birbirinden heyecanlı spor aktiviteleriyle de biliniyor. Yerli ve yabancı turistler sadece kültür gezisi yapmakla kalmıyor, yer üstü zenginliklerinden de yararlanarak çeşitli aktivitelere katılabiliyorlar.

Siz de tatilinizi Pamukkale’de geçirmeyi düşünüyorsanız bölgede neler yapabileceğinize şimdiden göz atabilirsiniz. Sadece kaplıcalara ya da antik kentlere bağlı kalmayarak her gününüzü farklı bir etkinlikle geçirebilirsiniz. Pamukkale’de neler yapılır diyenlere önerilerimiz sayfamızda…

Pamukkale’de Yamaç Paraşütü

Pamukkale’de yamaç paraşütü olur mu demeyin. Son yıllarda Pamukkale ve çevresi yamaç paraşütü konusunda adından söz ettirir bir yer haline geldi. Travertenlere ve antik kentleri kuş bakışı görmek isterseniz yamaç paraşütü noktalarından bu heyecanlı aktiviteyi yapabilirsiniz. Ünlü yamaç paraşütü güzergahları:

 • Eğitim Tepesi – 70 metre
 • Dinamit Deposu – 300 metre
 • Kaklık – 50 metre (zirve 300 metre)
 • Çökeler – 600 metre
 • Honaz – 2000 metre

Denizli ve Pamukkale çevresinde yer alan yamaç paraşütü noktaları, amatör ve profesyonel uçuşlar için uygun ortam yaratmaktadır. İniş noktaları herhangi bir engel taşımadığı için paraşütçüler uçuşlarını güvenle yapabilirler. İlk denemeler için de gayet uygun noktalardır. Yarım saat – 5 saat uçuşlar için uygun hava şartlarına sahipledir. Göreceksiniz ki Pamukkale aktiviteler açısından çok zengin bir bölgedir.

Sıcak Hava Balonu – Kuşbakışı Pamukkale!

Pamukkale’de neler yapılır diyenler için bir diğer meşhur aktivite de balon turudur. Gün doğumunda kalkan sıcak hava balonları ile travertenlerin eşsiz manzarasını ve antik kentleri kuş bakışı görmek mümkün.

Pamukkale’yi ziyaret edenlerin son yıllarda sıkça tercih ettiği balon turu, Kapadokya ile kıyaslandığında oldukça ekonomiktir. Sıcak hava balonuna binmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir fırsattır.

Jeep Safari İle Heyecan Dorukta!

Denizli ve Pamukkale çevresinde jeep safari yapılabilen farklı zorluklarda parkurlar da var. Eğer heyecanlı aktivitelere düşkünseniz jeep safari etkinliklerini kaçırmamalısınız.

Denizli’de Karahayıt’tan başlayıp, Çal ilçesine bağlı mahallerden ilerleyerek tekrar Karahayıt’ta son bulan yaklaşık 250 kilometrelik parkur Türkiye’nin sayılı parkurlarından biridir. Jeep safari ile Haytabey Şelalesi, 2 bin yıllık kaya mezarlarının bulunduğu Eymir mahallesi, aromatik bitkilerle ünlü Gözler mahallesi, Thıounta kalıntıları, Sait Ağa Sarayı, Apollon Lermenos tapınağı, Adıgüzel Barajı, Büyük Menderes Havzası, Kayı Pazarı Minaresi, Kısık Kanyonu gibi görmek mümkündür. Pamukkale’de neler yapılır diyorsanız mutlaka bu aktiviteyi denemelisiniz.

 • Güney Şelalesi
 • Kartal Gölü
 • Çamlık
 • Afrodisias tatilciler için en uygun jeep safari parkurlarına sahiptir.

Siz de Pamukkale’de safari yaparak bir yandan tatilinizi renklendirirken bir yandan da Pamukkale ve Denizli’nin sahip olduğu güzellikleri görebilirsiniz.

Su Sörfü

Pamukkale aktiviteler cenneti dedik ve Pamukkale’de neler yapılır demeye vakit bulamayacağınızı belirttik. Şimdi de size su sörfünden bahsetmek istiyoruz. Denizli’de su sörfü tatilcileri bekleyen bir diğer aktivite olarak dikkat çeker. Kartal Gölü, Adı Güzel Barajı ve Işıklı Gölü su sörfü yapmak isterseniz elverişli parkurlar sunmaktadır. Su parkurları çevresindeki firmalar sizlere aktivite hakkında rehberlik ederler.

Rafting ve Kano

Pamukkale ve Denizli çevresinin elverişli doğal zenginliği ve akarsuların çokluğu akarsu turizmini de geliştirmiştir. Acıpayam Gölcük – Dalaman Çayı, Güney Şelalesi – Sarayköy (Büyük Menderes Nehri), Bekilli İlçesi – Çal İlçesi (Büyük Menderes Nehri) ve Adıgüzeller Barajı’nda rafting ve kano yapabilirsiniz. Pamukkale’de yapılacaklar listenize mutlaka bu iki aktiviteyi de eklemelisiniz.

Dağ Yürüyüşü

Pamukkale’de neler yapılır diyenler için dağ yürüyüşünü de önerelim. Özellikle dağcılar ve yürüyüş yapmayı sevenler için mükemmel parkurlar bulunur. Dilerseniz dağcılık gruplarına katılarak siz de dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Beşparmak Dağı, Honaz Dağı ve Babadağ Dağ bu parkurlar içinde en iyileridir.

Pamukkale ve Denizli dağ yürüyüşü parkurları:

 • Buldan Kestane Deresi-Buldan Süleymanlı Yaylası
 • Denizli Cankurtaran Gençlik Spor Kampı-Honaz Dağı
 • Denizli Çamlık-Kızılcabölük
 • Babadağ İlçesi-Babadağ
 • Çardak Çambaşı Yaylası-Karagöl
 • Yatağan Yaylası-Kocapınar Yaylası
 • Beyağaç Esenler Gölet
 • Topuklu Yaylası
 • Karakısık Kanyonu-Bozkurt İlçesi

Trekking

Pamukkale’de yapılacaklar arasında trekking de var. Özellikle termal tedavi için Denizli’ye ve Pamukkale’ye gelenlerdenseniz tedavinize katkısı olacak yürüyüşlere başlamanız gerekir. Şanslısınız ki yürüyüş yapabileceğiniz birden fazla parkur var. Pamukkale yürüyüş parkurları:

 • Karcı Dağı – Babadağ Yaylaları
 • Honaz Dağı Milli Parkı UDGP’ce Belirlenen TG-1 kuzey-1 girişi, TG-2 parkı Kuzey-2 girişi, TG-3 Parkın Güney-4 Girişi
 • Çardak Çambaşı – Kızılcabölük
 • Çivril Akdağ Tabiat Parkı
 • Karanlık Dere – Tokalı Kanyonu Yürüyüş Kanyonu
 • Sığır Kuyruğu – Akkale Tepe Zirve Yürüyüş Güzergâhı

Bisiklet Turu

Bisiklet turları ile Denizli ve Pamukkale’nin ormanlık alanlarını, tepelerini, akarsularını, yollarını yakından tanıyabilirsiniz. Pamukkale Örenyeri, Sarayköy, Köprübaşı ve Korucuk Kavşağı bisiklet turu için elverişli parkurlar arasında yer alıyor. Bisiklet kiralayarak bisiklet parkurlarını takip edebilir, ormanlık alanlarda piknik yapabilirsiniz. Pamukkale’de neler yapılır diyenlere ailecek bisiklet sürmelerini öneririz.

Bisikletçilerin en çok kullandığı ve bisiklet sürmeye elverişli parkurlar:

 • Pamukkale ÖrenYeri – Karahayıt – Haytabey – Uzunpınar – Kurtluca – Güzelpınar – Irlıganlı – Korucuk Kavşağı -Pamukkale Kasabası
 • Pamukkale Ören Yeri – Develi Köyü -Yukarı Şamlı – Aşağı Şamlı – Duacılı – Sığma – Ada – Çeşmebaşı – Kavakbaşı – Pamukkale Kasabası
 • Denizli – Karakurt – Ovacık – Karateke – Honaz – Dereçiftlik – Kaklık – Kocabaş – Baklan Çakırlar –Kapandamları – Güzelpınar – Kurtluca – Pamukkale Ören Yeri
 • Denizli – Bereketli – Hallaçlar – Göveçlik – Altındere – Molla Ahmetler – Kelleci – Bekirler – Duacılı – Kumkısık – Denizli
 • Sarayköy – Köprübaşı – Tosunlar – Yenicekent – Mahmutlu – Ahmetli – Ada – Sığma – Sarayköy

Olta Balıkçılığı

Pamukkale çevresinde bu kadar çok nehir ve çay varken olta balıkçılığını denememek olmaz elbette. Çivril ilçesinde bulunan Işıklı Gölü’nde, Büyük Menderes Nehri, Adı Güzel Barajı, Kartal Gölü ve Dalaman Çayı’nda çeşitli türden balıklar bulunması sebebiyle spor amaçlı olta balıkçılığına izin verilmektedir. Daha önce denemediyseniz öğrenmek için büyük fırsat yakalamışsınız demektir, denemelisiniz. Pamukkale’de yapılacaklar listenize eklemelisiniz.

Pamukkale’de Kış Sporları da Var!

Denizli’de kış sporu olur mu demeyin. Ege’de yer almasına rağmen Denizli kış sporları için konuklarına farklı seçenekler sunuyor. Denizli il sınırlarında yer alan birçok dağda kış sporları yapmak mümkün hale geliyor. Karcı Dağı, Honaz Dağı, Bozdağ, Karkın Dağı kayak ve sörf gibi sporları yapmanızı sağlıyor. Dolayısıyla kış mevsiminde de Pamukkale’ye gitmek için sebebiniz olacak.

Pamukkale’de neler yapılır sorunuza ayrıntılı bir yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Pamukkale’nin tadını tam olarak çıkarabilmek için bahsettiğimiz aktiviteleri yapın, hem eğlenin hem de Pamukkale’yi yakından tanıyın. Keyifli bir tatil sizi bekliyor…

[widget-130]

Yorum Yap

Rezervasyon Yaptırın
Rezervasyon Yaptırın +90 (536) 643 80 29