Pamukkale’de Gezilecek Yerler

Antik Dönemden Günümüze Uzanan Eşsiz Bir Kültür Kenti!

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale, Türkiye’de deniz turizmine alternatif merkezlerden biri olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Denizli’ye 19 kilometre mesafede olan Pamukkale, ilk bakışta pamuğa ya da bulutlara benzetilen travertenleri, şifa kaynağı termal havuzları, antik kentleri, gürül gürül akan şelaleleri ile sizleri de keyifli bir yolculuğa çıkaracak.

Pamukkale’de gezilecek yerler ilk olarak elbette travertenlerle başlayacak. Kaynağını jeolojik olaylardan alan ve sıcaklıkları 35 ila 100°C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunan Pamukkale’de şifalı sularla tanışacaksınız. Dünyanın en güzel doğal görüntülerinden biri olan travertenleri sadece gezip görmekle kalmayacak bol bol fotoğraf da çekeceksiniz.

Pamukkale gezilecek yerler listenizde ayrıca antik kentler ve doğal güzellikler de yer alacak. Bunlardan en önemlileri ise sayfamızda…

Pamukkale Travertenleri İle Güne Başlayın!

Pamukkale’de gezilecek yerler dediğimizde aklımıza ilk olarak travertenler gelecek elbette. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale travertenleri sadece bölgenin değil Türkiye’nin de en önemli turistik tanıtım öğelerinden biridir.

Kalsiyum karbonatla bir araya gelen suyun kristalleşmiş bir görüntü almasıyla ortaya çıkan Pamukkale travertenleri, ölmeden mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Denizli merkeze yarım saat uzaklıkta olan Pamukkale travertenlerine otobüs ve minibüs hatları ile turistik servis araçlarını kullanarak gelebilirsiniz.

Hierapolis Antik Kenti

Denizli’nin 18 kilometre kuzeyinde Pamukkale’de yer alan Hierapolis Antik Kenti adını Bergama Uygarlığının kurucusu Telephos’un karısı olan Amazonlar Kraliçesi Hiare’dan almıştır. İçerisinde birçok dini yapıyı barındırması nedeniyle “Kutsal Kent” olarak da tanınan Hierapolis Antik Kenti Pamukkale’de gezilecek yerler arasında en önemlilerden biridir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasıyla yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken antik kent, yeraltı sularıyla da dikkat çekmektedir.

Hierapolis Antik Kenti’nin eşsiz atmosferinde; tiyatro ve surları, Apollon Kutsal Alanını, Frontinus Caddesi, Agora, Kuzey Bizans Kapısı, Güney Bizans Kapısı, Gymnasium, Tritonlu Çeşme Binası gibi birbirinden güzel yapıları göreceksiniz. Pamukkale gezisi tam bir kültür ve tarih turu olacak.

Philippe Martyrion Kilisesi

Pamukkale gezilecek yerler arasında bulunan St. Philippe Martyrion Kilisesi, İsa’nın 12 havarisi arasında yer alan St. Philippe’in anısına M.S. IV. veya V. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen bir kilisedir. Hierapolis Antik Kenti’nin kuzeyinde bulunan bir tepede konumlanmış olan bu ünlü kilise, Hierapolis’in en görülesi tarihi kalıntıları arasında yer almaktadır.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

1984 yılında hizmete açılan Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Hierapolis Kentinin Roma Hamamı’dır. 3 salonda yer alan eserler antik kentin tarihi ve yaşamı hakkında bizlere açıklayıcı bilgiler vermektedir. Pamukkale gezisi sırasında bölgeyi tanımak isteyenlerin uğrak yeridir.

Laodikya Antik Kenti

2300 yıl önce kurulduğu tahmin edilen Laodikya Antik Kenti, kurulduğu dönemlerde Batı Anadolu’nun en büyük ticaret ve finans merkezi olması ile dikkat çekmektedir. Helenistik dönemde Suriye kralı Antiochus tarafından karısı için kurulan bu şehir aynı zamanda tekstil ticaretinin önemli noktalarındandır. Pamukkale’de nereler gezilir diyorsanız mutlaka uğramanız gereken antik kentte, kalıntılardan bölgedeki yaşayış hakkında bilgi edinebilir, fotoğraf çekerek gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Antik Havuz

Pamukkale’de gezilecek yerler listenize bir de Antik Havuz’u ekleyin. Dünyanın sayılı şifalı su havuzları arasında yer alan Antik Havuz, M.Ö. 7. yüzyılda meydana gelen deprem neticesinde oluşmuş ve Roma döneminde bölgenin tam bir sağlık merkezi olmasını sağlamıştır. Yapılan araştırmalara göre, Pamukkale Antik Havuz suyunun kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, raşitizm, felç, sinir sistemi hastalıklarına iyi geldiği saptanmıştır.

Yeşildere Şelalesi

55 metre yüksekliğinde olan Yeşildere Şelalesi, Pamukkale gezi listenizdeki doğal güzellikler arasında yer alması gereken bir yer. Masmavi sular ve yemyeşil örtülü kayaların oluşturduğu muhteşem görüntüler sizleri büyüleyecek. Burada doğanın zenginliğini bir kez daha keşfedeceksiniz.

Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale gezilecek yerler arasındaki Karahayıt Kaplıcaları da yer alıyor. Denizli’nin termal coğrafyasının zengin örneklerinden olan Karahayıt Kaplıcaları, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. İçerisindeki demir mineralinin fazlalığından dolayı döküldüğü yeri kırmızıya boyayan kaplıcaya “Kızıl Su” da deniyor.

Sindirim sisteminden karaciğer rahatsızlıklarına kadar her derde deva Karahayıt Kaplıcalarını Pamukkale gezi rotanıza mutlaka ekleyin.

Kaklık Mağarası

 Pamukkale’de nereler gezilir diyenlere bir diğer önerimiz de muhteşem Kaklık Mağarası olacak. Damla taş, sarkıt ve dikitleri büyüleyici bir görüntü oluşturan mağarada berrak bir su sizi karşılayacak. Kükürtlü mağara suyu bazı cilt hastalıklarına da iyi gelmesiyle biliniyor. "Küçük Pamukkale" olarak anılan Kaklık Mağarası UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alıyor.

Pamukkale’de Gezilecek Yerler, Görülecek Güzellikler Bitmez!

Pamukkale’ye gelmişken Denizli merkezinde ve çevresinde yer alan tarihi ve doğal güzellikleri görmeden dönmek olmaz elbette. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Denizli’de:

 • Acıpayam Yazır Cami
 • Boğaziçi Cami
 • Servergazi Türbesi
 • Goncalı Kilisesi
 • Colossae Antik Kenti
 • Tripolis
 • Tabea Antik Kenti,
 • Honaz Dağı Milli Parkı,
 • Ağlayan Kaya Şelalesi
 • Güney Şelalesi
 • Keloğlan Mağarası da görmeniz gereken yerlerden en önemlileridir.

Pamukkale’deki termal kaplıcanın bir uzantısı olan Tekkeköy Kaplıcalarını, Denizli merkezindeki Servergazi Türbesi’ni, Bayram Yeri Meydanı’nı, Selçuklu Devleti’nden kalan Akhan Kervansarayı’nı, Denizli UFO Müzesi’ni, İncilipınar Parkı’nı ziyaret etmeyi de unutmayın. Pamukkale ve Denizli’de büyüleyici bir tarih ve hayran kalacağınız doğal güzellikler sizleri bekliyor.

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yaptırın
Rezervasyon Yaptırın +90 (536) 643 80 29