Pamukkale Festivalleri İle Eğlenin!

Pamukkale Kültürünü ve Tarihini Yakından Tanıyın!

Pamukkale’de festival ve etkinlikler büyük önem taşıyor. Özellikle her yıl mayıs ve haziran ayında düzenlenen Honaz Kiraz Festivali ile Civril Kültür ve Elma Festivali yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesini sağlıyor. Düzenlenen konserler ve gösterilerle misafirler eğlenme fırsatı buluyorlar. Uluslararası Pamukkale Müzik ve Kültür Festivali, Çekirdeksiz Üzüm Festivali de kente hareket katıyor.

Denizli ve Ege kültürünü yakından tanımanızı sağlayacak Pamukkale festivalleri sayesinde aileniz ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Pamukkale festivalleri hakkında detaylı bilgi yazımızda…

Pamukkale’de Düzenlenen Festivaller Neler?

Pamukkale festival açısından zengin bir bölgedir. Özellikle Denizli ve çevresinde yetiştirilen ürünlerin, yöre gelenek ve göreneklerinin tanıtımı için yıl içerisinde onlarca etkinlik düzenlenir. Pamukkale festivalleri arasında en ünlüleri ise şunlardır:

 • Honaz Kiraz Festivali
 • Civril Kültür ve Elma Festivali
 • Uluslararası Pamukkale Müzik ve Kültür Festivali
 • Çekirdeksiz Üzüm Festivali
 • Pamukkale Balon Festivali
 • Pamukkale Briç Festivali
 • Akalan Karpuz ve Kavun Festivali
 • Denizli Amatör Tiyatro Festivali
 • Acıpayam Kültür Festivali
 • Yeşilyuva Ayakkabıcılar Festivali
 • Biber Festivali
 • Uluslararası Denizli Cam Bienali
 • Çivril Bisiklet Festivali
 • Geleneksel Kızılcabölük Kültür Sanat Festivali
 • Serinhisar Leblebi Bıçak ve Kültür Festivali
 • Tavas Zeybek Kültür ve Sanat Festivali

Hem yöre halkının turistlerle bir araya gelerek ürünlerini satmalarını sağlayan hem de Pamukkale kültürünü tanıtan festivaller, bölge ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ülkemizin tanıtımında önemli bir unsur olan dünya mirası Pamukkale’nin daha hareketli ve ziyaret edilebilir bir görünüme ulaşmasını sağlamaktadır.

Taptaze Kirazların Tadına Bakın!

Pamukkale festivalleri arasında en lezzetlisi Honaz Kiraz Festivalidir. Honaz Kiraz Festivali’nde kiraz üreticileri ürünlerini ziyaretçilere sunarak satmaya çalışırlar. Onlarca çeşit kirazın sergilendiği kiraz festivalinde ayrıca Denizli’ye özgü farklı kültürel ögeler de sergilenir. Her yıl civar ilçelerden ve Türkiye’nin dört bir yerinden konuklar kiraz festivali için gelirler.

Mayısın son haftası ya da Haziranın ilk haftası düzenlenen Honaz Kiraz Festivali’ne Pamukkale’deyseniz mutlaka katılın.

Müzik Festivalinde Doyasıya Eğlence!

Pamukkale festival açısından zengin bir lokasyon. Denizli festivalleri ve etkinlikleri, Pamukkale’ye gelenlerin de ilgisini çektiği için bölge yaz kış hareketli bir görüntü sergiliyor. Uluslararası Pamukkale Müzik ve Kültür Festivali sayesinde de kente yurt içi ve yurt dışından binlerce misafir geliyor. Bu durum hem otellere hem de Pamukkale’deki işletmelere yarıyor.

Eylül ya da Ekim aylarında düzenlenen Uluslararası Pamukkale Müzik ve Kültür Festivali ile oteller doluyor, ticaret canlanıyor, Denizli ve Pamukkale daha çok insana tanıtılıyor.

Kültür ve Sanat Festivallerinde Ege’yi Yakından Tanıyın!

Pamukkale festivalleri arasında Acıpayam Kültür Festivali, Geleneksel Kızılcabölük Kültür Sanat Festivali, Serinhisar Leblebi Bıçak ve Kültür Festivali, Tavas Zeybek Kültür ve Sanat Festivali gibi festivaller yörenin yakından tanınmasına olanak sağlıyor.

Denizli ve Pamukkale’ye ait bıçaklar, deri ürünler, cam ürünleri ve çiniler sergileniyor; Efe ve Zeybek danslarıyla bölgenin tanıtımı yapılıyor. Kültür sanat festivallerinde küçük beldelerdeki üreticiler el emeği ürünlerini satabiliyor, geleneksel adetler yaşatılıyor.

Tatilinizi Festivallere Göre Planlayın!

Pamukkale her ne kadar travertenleri ve kaplıcalarıyla konuklarına eşsiz bir tatil sunsa da festivalleriyle de Ege yöresinin tanıtımına katkı sağlıyor. Yolunuz Pamukkale’ye düşerse sizlere önerimiz; tatilinizi festivallere göre planlamanız. Özellikle yaz aylarında düzenlenen festivallerde Pamukkale ve Denizli halkının misafirperverliğini yakından görmüş, yöremizi tanımış olursunuz.

Kıpkırmızı lezzetli kirazlarımızın tadına bakmak, bizlerle zeybek oynamak, rengarenk balonlarla süslü gökyüzünü seyre dalmak, sevdiklerinize unutulmaz hediyeler almak isterseniz Pamukkale’de sizleri ağırlamaktan büyük bir zevk duyacağız…

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yaptırın
Rezervasyon Yaptırın +90 (536) 643 80 29