Pamukkale Kaplıcaları – Şifa Dağıtan Sular!

Yüzyıllardır Her Derde Deva Denizli Kaplıcaları!

Denizli, kaplıcaları ve şifalı suları ile termal turizmin en gözde merkezlerinden biridir. Yüzyıllardır şifa dağıtan kaplıcalar günümüzde de her sene binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bölgede, 35 °C’den 100 °C’ye kadar farklı sıcaklık aralığında 17 adet sıcak su kaynağı vardır. Pamukkale kaplıcaları, sağlık ve termal turizmin en önemli adreslerindendir.

Son yıllarda profesyonel sağlık hizmetlerinin sunulduğu kaplıcalar ve termal tesisler, yurt içi ve yurt dışı misafir akınına uğramaktadır. Kültürel değerinin yanında bölgenin ünlü bir sağlık merkezi olması, ülkemizin tanıtımına da katkı sağlamaktadır. Pamukkale kaplıcaları ve Denizli termalleri ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edin…

Pamukkale Kaplıcaları – Antik Kentlerin Şifa Kaynağı!

Pamukkale kaplıcaları arasında en önemliler Hierapolis kentinin bulunduğu alanda yer alır. Pamukkale’nin şifalı suları küçük bir gölden kaynayarak 100 metre yükseklikteki yamaçtan çağlayanlar şeklinde dağılır. Kaynayan ve dağılan sular Pamukkale travertenlerini oluşturur. Pamukkale kaplıcalarının su sıcaklığı 35 ile 100 derece arasındadır.

Rengi berrak ve tadı acı olan Pamukkale kaplıca suyu; kalp ve damar, dolaşım sistemi, beyin damarları rahatsızlıklarında, bronşit ve astım vakalarında, romatizmal sendromlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Pamukkale kaplıcaları sağlık turizminin önemli lokasyonlarındandır.

Karahayıt Termalleri – En Ünlü Denizli Kaplıcası!

Denizli kaplıcaları arasında en ünlüsü olan Karahayıt, Pamukkale’nin 5 km uzağında yer alır. Suları az miktarda karbondioksit ve fazlaca radyoaktivite içerir. Kırmızı suyu ile bilinen Karahayıt kaplıcasının suyu ortalama 50 derecedir. İçme kürleri sindirim sistemi bozukluklarında, safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihaplarında, diabet, şişmanlık ve gut hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılır. Ayrıca dolaşım sistemi, kalp, beyin ve damar rahatsızlıkları, tansiyon ve romatizmal sendromlarına da iyi gelmektedir. Karahayıt kaplıcası Pamukkale kaplıcaları arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Akköy Çamur Kaplıcaları

Denizli kaplıcalar cenneti ve bu kaplıcalar arasında en ilgi çekicilerden biri Akköy ilçesine bağlı Gölemezli köyünde bulunan çamur kaplıcalarıdır. Özellikle cilt hastalıklarına iyi gelen çamur kaplıcaları, her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir.

Tekkeköy Ilıcaları

Denizli termalleri arasındaki Tekkeköy Ilıcaları Denizli’nin Sarayköy ilçesine 20 km uzaklıktaki Tekke Köyü’nde bulunur. 90 dereceye kadar ulaşan şifalı Pamukkale kaplıcaları banyo tedavisi olarak solunum yolu hastalıklarına, cilt hastalıklarına ve romatizmaya iyi gelmektedir. İçme kürleri ise mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi rahatsızlıklarına ve beslenme bozukluklarına iyi gelir.

Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası

Denizli Babacık Kaplıcası, Tekke köyü ılıcasının 3 km uzaklığındaki Kaabaağaç Köyü’nde yer alır. Roma Dönemi’nden kalma hamamı, havuzu ve giyinme alanları vardır. Denizli kaplıcaları arasında romatizma ve eklem rahatsızlıklarından deri hastalıklarına kadar farklı şikayetteki hastaların sorunlarına şifa sunar.

Kızıldere Ilıcası

Denizli termalleri listemizde solunum yolları, kalp damar ve romatizmal hastalıklar için şifa sunan Kızıldere Ilıcası da var. Sarayköy’e 11 km uzakta olan Kızıldere Ilıcası’nda iki kubbeli bir hamam, iki banyo, havuz ve soyunma odaları yer almaktadır. Suyu bereketli olan Kızıldere Ilıcası’nda

Kızıl renkli kayaların arasından çıkan şifalı sular solunum yolları, kalp damar ve romatizmal hastalıklar için tedavi amaçlı kullanılır. bulunur. Günde 300 – 500 ton arası sıcak su ve 40 ton da buhar elde edilen Kızıldere Ilıcası’nın suyu oldukça zengindir. Gerek içme gerekse banyo uygulamaları ile kullanılır.

Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları

Denizli kaplıcaları arasında çamur kaplıcaların da önemli bir yeri vardır. Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırlarında yer alan Akköy Gölemezli, 4 tane jeotermal kaynağa sahiptir. Bir tanesi çamur banyosu olarak kullanılan kaynakların sıcaklıkları 35 – 60 derece arasında değişmektedir. Kaynak sularının bileşiminde karbondioksit, sülfat, sodyum ve kalsiyum bulunur.

Çamur kaplıcaları deri, sedef, mantar, egzama, kireçlenme ve romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Yenice Kamara Kaplıcası

Yenice Kamara Kaplıcası, Denizli kaplıcaları arasında Büyük Menderes’in kıyısında bulunur. Su sıcaklığı 45 derecedir ve bileşiminde demir, bakır, alüminyum, kalsiyum, magnezyum, sülfat iyonu, sodyum klorür, hidrokarbonat gibi maddeler yer alır.

İçme suyu olarak karaciğer ve safra yolları, mide, ülser gibi rahatsızlıklara iyi gelirken banyo tedavisi olarak romatizma, siyatik, lumbago, basur, nevrit, nevralji, kadın hastalıkları, kireçlenme, kalp damar rahatsızlığı ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Denizli ve Pamukkale Kaplıcaları İle Dertlerinize Deva Bulun!

Dünyaca ünlü Pamukkale kaplıcaları ve Denizli termalleri farklı merkezlerdeki tesisleriyle şifa dağıtmaya devam ediyor. Siz de termal suların mucizevi etkisinden yararlanmak istiyorsanız rotanızı Pamukkale’ye çevirebilirsiniz.

Pamukkale kaplıcaları sayesinde sindirim sisteminden eklem rahatsızlıklarına karaciğer problemlerinden cilt hastalıklarına kadar mustarip olduğunuz sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Kendinizi yenileyeceğiniz ve şifa bulacağınız bir tatil sizi bekliyor…

[widget-130]

Yorum Yap

Rezervasyon Yaptırın
Rezervasyon Yaptırın +90 (536) 643 80 29