Pamukkale’den Ne Alınır?

Pamukkale Hediyelik Eşyalar – Denizli’ye Özgü Hediyeler

Pamukkale dünya mirası travertenlerinin ve kaplıcalarının yanında tadına doyulmaz lezzetleri ve hediyelik eşyalarıyla da biliniyor. Termal ya da kültür turizmi ile kente gelenler dostlarına ve ailelerine Denizli’den ve Pamukkale’den hediyelik eşyalar alabiliyorlar.

Denizli ve Pamukkale’de yabancı ve yerli turistlerin uğradığı büyük alışveriş merkezleri, çarşılar ve yerel pazarlar bulunuyor. Bunların yanında çevredeki küçük dükkanlar da hediyelik eşya satıyorlar. Kale İçi Çarşısı bunlardan en çok bilineni olarak karşımıza çıkıyor. Denizli’ye ait aradığınız her şeyi bu çarşıda bulabiliyorsunuz. Peki Pamukkale’den ne alınır? Pamukkale hediyelik eşya seçenekleri neler? Yakından bakalım…

El Sanatları Diyarı Denizli’nin Meşhur Hediyelikleri

Geleneksel el sanatlarının oldukça geliştiği Denizli’de dokumacılık, dericilik, bakırcılık ve bıçakçılık sanatlarına ait ürünleri çarşılarda ve köy pazarlarında bulabilirsiniz. Ayrıca Buldan’a özgü özgü desenli, renkli, simli, pamuklu, ipekli giysileri de yakından görebilir ve sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Pamukkale’den ne alınır diyenlere ve Denizli hediyelik eşya kültürünü merak edenlere satın almalarını önerdiğimiz hediyelik eşyalar:

 • Bıçak ve yatağan
 • Deri ayakkabı
 • El dokumaları
 • El oyası
 • Cam ürünleri
 • El yapımı bakır eşyalar
 • Ev tekstil ürünleri
 • Toprak testi ve çömlek’tir.

Bunlar dışında karşınıza çıkan ve yöreye özgü olan hediyelikleri de sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Denizli’nin Horozu

Denizli’ye geldiğinizde her yerde horoz heykelleri, figürleri ve bibloları göreceksiniz. Evinizin dekorasyonunda kullanabileceğiniz horoz figürlü saatleri, bibloları, mumları satın alabilirsiniz. Ayrıca horoz figürü işlemesi olan havlular, el bezleri ve örtüleri de evinizde kullanabilirsiniz. Magnetler ve kartpostallar da Denizli’nin horozunu evinize götürmenizi sağlayabilir. Pamukkale’den ne alınır diyorsanız mutlaka bu kent motiflerine göz atmalısınız.

Pamukkale Figürleri

Pamukkale hediyelik eşyalar açısından geniş seçenekler sunmasa da en önemli unsuru olan Pamukkale’yi evlerinize götürebilmenizi sağlıyor.

Pamukkale travertenleri Denizli’de en çok ziyaret edilen yer olduğu için bu doğal güzelliğin sergilendiği çeşitli figürler, işlemeli tabaklar ve biblolar bulabilirsiniz. Ev süsü olarak yapılan Pamukkale figürleri dostlarınız ve aileniz için güzel bir hediye olabilir. Pamukkale figürlerini hediyelik eşya dükkanlarında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Denizli’den Mutfaklarınıza Özel Hediyeler

Denizli’den ne alınır diyorsanız yöresel ürünlere de bakmalısınız. Denizli el sanatları ve pamuklu ürünleri dışında iklimsel zenginliğine paralel olarak yetişen tarım ürünleriyle de dikkat çeker. Köy ve ilçe pazarlarında, çarşılarda ve dükkanlarda satılan sebzeler, meyveler, yemişler hem kendi mutfağınıza hem de sevdiklerinize lezzetli birer hediye olabilirler.

Denizli’de ve Pamukkale’de yetişen, daha önce belki görmediğiniz ve tatmadığınız, satın almanızı önerdiğimiz lezzetler ise:

 • Çivril elması
 • Honaz kirazı
 • Kale biberi
 • Sıcak leblebi
 • Üzüm ve üzüm ürünleri
 • Yanık yoğurt
 • Zafer Gazozu
 • Ceviz

Pamukkale hediyelik eşya tercihiniz doğal ürünlerden yana olacaksa alışverişinizi son gün yapmanızı öneririz.

Denizli’nin Tütünü Meşhur! Sevdiklerinize Özel Hediyeler Alın!

Denizli’de en çok yetiştirilen tarım ürünlerinden biri bildiğiniz üzere tütündür. Tütünün onlarca çeşidi çarşılarda ve pazarlarda karşınıza çıkacaktır. Eğer ailenizde ya da arkadaş çevrenizde tütün mamulleri kullananlar varsa hediye olarak Denizli tütünlerinden birini satın alabilirsiniz. Denizli hediyelik eşyalar arasında farklı bir tercih yapabilirsiniz.

Pamukkale tatilinizde sevdiklerinize hatta kendinize alacağınız hediyeleri tarihi çarşıları ve pazarları gezerek satın alın. En güzel hediyeler yöre kadınlarının ve el sanatlarını devam ettiren ustaların ellerinden çıkar. Dokuma halılar, bezler ve kıyafetler ile demir çanaklar, toprak çömlekler, cam ürünleri tatilinizin güzel bir anısı olarak kalırlar.

Pamukkale’den ne alınır, Pamukkale hediyelik eşya kültürü nasıldır, detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Pamukkale hediyelik eşyalar, evinize döndüğünüzde de keyifli bir tatili sizlere hatırlatacaktır. Mutlaka alın!

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yaptırın
Rezervasyon Yaptırın +90 (536) 643 80 29